Dyskusyjny Klub Filmowy "Niespodzianka"

Przedsięwzięcie współfinansowane
przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej

Czwartek, 13 października, godz. 19:15

Vortex

reż. Gaspar Noé, Francja, Belgia, Monako 2021, 142 min.
Przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. W filmie zastosowano niezwykłą formę: ekran dzielony jest na dwie części, ukazując osobno zachowanie chorej na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia Vortex na jednej półce z „Miłością” Hanekego czy „Szeptami i krzykami” Bergmana.

Czwartek, 20 października, godz. 19:15

IO

reż. Jerzy Skolimowski, Polska, Włochy 2022, 86 min.
Polski kandydat do Oscara. Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Splin

etiuda przygotowana przez uczestników warsztatów filmowych w Pałacu Młodzieży pod kierunkiem Mariusza Mareckiego, Polska 2022, 20 min.

Czwartek, 27 października, godz. 19:15

Alcarràs

reż. Carla Simon, Hiszpania, Włochy 2022, 120 min.
W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem, pełnym ciepła i emocji „Alcarràs” śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rolniczej rodziny, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa. Życie bohaterów zmienia się, gdy właściciel posiadłości, w której mieszkają, umiera, a jego spadkobierca postanawia sprzedać ziemię. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą  dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?

CENA BILETU NORMALNEGO: 10 ZŁ
CENA BILETU ULGOWEGO (MŁODZIEŻ UCZĄCA SIĘ POWYŻEJ 16. ROKU ŻYCIA, EMERYCI, OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE): 7 ZŁ
CENA KARNETU: 20 ZŁ
CENA KARNETU ULGOWEGO (MŁODZIEŻ UCZĄCA SIĘ POWYŻEJ 16. ROKU ŻYCIA, EMERYCI, OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE): 15 ZŁ
Kontakt: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, Dominik Wierski, tel. 52 321 00 81, wew. 317. Bilety i karnety do nabycia w portierni Pałacu Młodzieży przed seansem.