Dyskusyjny Klub Filmowy "Niespodzianka"

Przedsięwzięcie współfinansowane
przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

1 czerwca 2023, godz. 19:15

Prześwietlenie (R.M.N)

reż. Cristian Mungiu, Rumunia, Francja, Belgia 2022, 125 min.
Akcja filmu rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników: emigrantów ze Sri Lanki. Ksenofobia to chleb powszedni w regionie zamieszkanym przez kilka narodowości, więc wspólny wróg może okazać się użyteczny. Ten motyw to tylko jeden z wielu wątków, które się tutaj splatają. Miłość, dziecięca trauma, komiczny eko-aktywizm, wrażliwe męskie ego – to wszystko tworzy wschodnioeuropejski gordyjski węzeł. Wszyscy w nim dzisiaj tkwimy, nie umiejąc go ani przeciąć, ani rozwiązać.

15 czerwca 2023, godz. 19:15

Filip

reż. Michał Kwieciński, Polska 2022, 125 min.
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart... Adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda.

22 czerwca 2023, godz. 19:15

Niezwykła wędrówka Harolda Fry (The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry)

reż. Hettie Macdonald, Wielka Brytania 2023, 108 min.
Adaptacja bestsellerowej powieści Rachel Joyce. Harold (w tej roli słynny angielski aktor Jim Broadbent) wiedzie życie bez szczególnego celu, dopóki nie dowiaduje się, że jego dawna przyjaciółka Queenie umiera. Wyrusza w wędrówkę przez Anglię, aby się z nią zobaczyć. Podróż Harolda stanowi celebrację życia, która pomaga nam sobie uświadomić, że porażka i strata – tak samo jak sukces i radość – mogą nas ukształtować.

29 czerwca 2023, godz. 19:15

Osiem gór (Le otto montagne)

reż. Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, Włochy, Belgia, Francja 2022, 147 min.
Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

 

BILET NORMALNY: 11 ZŁ
BILET ULGOWY (MŁODZIEŻ UCZĄCA SIĘ POWYŻEJ 16. ROKU ŻYCIA, EMERYCI, OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE): 8 ZŁ
KARNET: 33 ZŁ;
KARNET ULGOWY (MŁODZIEŻ UCZĄCA SIĘ POWYŻEJ 16. ROKU ŻYCIA, EMERYCI, OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE): 24 ZŁ;
Kontakt: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, Dominik Wierski, tel. 52 321 00 81, wew. 317. Bilety i karnety do nabycia w portierni Pałacu Młodzieży przed seansami.