Zakończenie roku szkolnego w Pałacu Młodzieży
Wczorajsze, uroczyste zakończenie roku szkolnego w Pałacu Młodzieży dostarczyło wielu pięknych emocji. Pani Dyrektor Magdalena Bereda wręczyła Listy Gratulacyjne laureatom konkursów, a także Tytuły Honorowych Absolwentów Pałacu Młodzieży uczestnikom, którzy w ciągu kilkuletniej przygody z naszą placówką wykazali się szczególną aktywnością i kreatywnością. Podczas uroczystości wystąpili: teatr dziecięcy "3 PO 3" pod kierunkiem pani Janiny Lasoty, Scena Fantazji Dziecięcej pod kierunkiem pań Zofii Zaczek i Romy Krakowskiej, oraz wokalistki warsztatów wokalnych prowadzonych przez pana Jarosława Pabijana - Julia Ziółkowska, Kamila Łączna i Agata Żuchowska. Nad realizacją czuwał pan Mariusz Marecki oraz uczestnicy prowadzonych przez niego warsztatów filmowych. Całość przygotowali Janina Lasota, Mariusz Marecki i Jacek Małachowski. Fotografowali Sandra Wróblewska i Jarosław Pabijan.
Finał VIII Powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu Młody Przyjaciel Bydgoszczy
14 czerwca 2022r. w sali widowiskowej PM odbyło się uroczyste podsumowanie 18 edycji programu „ Bydgoszcz - moja mała Ojczyzna” oraz przeprowadzonego w jego ramach VIII Powiatowego Konkursu Młody Przyjaciel Bydgoszczy. W Konkursie wzięło udział 51 uczniów ze Szkół Podstawowych nr 2,14,18,20,25,57i 60 oraz pałacowych warsztatów dla maturzystów, ósmoklasistów i miłośników historii. Laureatami zostało 39 młodych bydgoszczan. Odebrali oni z rąk dyrektora PM pani Magdaleny Bredy oraz prezesa TMMB pana Jerzego Derendy następujące odznaki: „Poznajemy Bydgoszcz” i brązowe, srebrne i złote odznaki Młodego Przyjaciela Bydgoszczy. Fanfary zagrano na cześć Huberta Kulczyka z SP nr20, jednego w tym roku laureata VIII Powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu w kategorii złota odznaka. Oprawę artystyczną zapewniły: kierowany przez Annę Bebenow zespół Amuleclk oraz piosenkarki z Warsztatów Rokowych Jarosława Pabijana. Wzruszający taniec z flagą Ukrainy Ewelina Lewicka.
Spektakl „Kapciuszek”
11 czerwca 2022 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży zaprezentowała się po raz pierwszy grupa naborowa Teatru Dziecięcego. W jej wykonaniu zobaczyliśmy spektakl „Kapciuszek”. Scenariusz napisała Liliana Bardijewska, całość wyreżyserowała Janina Lasota. Udział w premierze spektaklu był ogromnym przeżyciem dla młodych aktorów, a zakończył się wielkim sukcesem i owacjami widowni na stojąco. Była to niezapomniana premiera teatralna.
Moja gościnna Bydgoszcz - zobacz ⇒
Premiera spektaklu „Czyje?”
4.06.2022 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży miała miejsce premiera spektaklu „Czyje?” w/g scenariusza Jacka Małachowskiego, w reżyserii Janiny Lasoty. Przed licznie zgromadzoną widownią wystąpili uczestnicy grupy teatralnej Trening wrażliwości - warsztaty twórcze. Publiczność doskonale bawiła się oglądając tę humorystyczną opowieść, ale również miała okazję do refleksji i chwili zadumy nad przesłaniem przedstawienia.
Decathlon intelektualny - zobacz ⇒
"Młodzi w Suwałkach"
Zespół Tańca Współczesnego BRAX zatańczył w koncercie "Młodzi w Suwałkach", w którym uzdolnieni wokaliści młodego pokolenia prezentowali piosenki znanych polskich kompozytorów z orkiestrą pod kierunkiem p. Artura Grudzińskiego i w reżyserii p. Ludmiły Małeckiej. Specjalną częścią tego koncertu był Jubileusz 40. pracy artystycznej twórcy legendarnej grupy Nocna Zmiana Bluesa i wirtuoza harmonijki ustnej Sławomira Wierzcholskiego. BRAX zatańczył choreografie p. Beaty Rewolińskiej towarzysząc wokalistom Sandrze Pytlarz, Emili Pilińskiej i Bartoszowi Chudzickiemu w ich pięknych wykonaniach piosenek "Bądź Prawdziwa", "Życie jak deszcz" i "Ale jestem". Koncert był rejestrowany przez Telewizję Polską i już wkrótce emitowany będzie w odcinkach.
Otwarcie Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Bydgoszcz 2022
Zespół Tańca Współczesnego BRAX pod kierunkiem p. Beaty Rewolińskiej uświetnił Ceremonię Otwarcia Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Bydgoszcz 2022, która odbyła się na Torbydzie.
29. Konfrontacje Teatralne zobacz ⇒
Koncert z okazji Dnia Matki
Poezja na językach
21 maja w Pałacu Młodzieży odbył się konkurs recytacji poezji obcojęzycznej "Poezja na językach".
W tegorocznej edycji udział wzięło 24 dzieci. Uczestnicy prezentowali wiersze w językach hiszpańskim, rosyjskim, włoskim, niemieckim i angielskim. Po niełatwych obradach jury wyłoniło następujących laureatów:
- I miejsce ex aequo
- Zosia Okonkowska (5 lat) - język rosyjski
- Maja Prusko (12 lat) - język niemiecki - II miejsce - Kinga Lesińska (8 lat) - język rosyjski
- III miejsce - Natalia Krzyżaniak (11 lat) - język hiszpański.
Przyznane zostały również 3 wyróżnienia:
- Dominik Trojan (13 lat) - język hiszpański
- Laura Tykwińska (9 lat) - język rosyjski
- Zuzanna Tobolewska-Warda (12 lat) - język hiszpańskiNie obyło się także bez niespodzianek. Podczas obrad jury uczestnicy zostali "porwani" na interaktywny pokaz cyrkowy, który poprowadził Mimezis Art - Artyści do zadań specjalnych.
Wszystkim młodym artystom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na scenach.
22. Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej ⇒
2.05.2022
Zespół Tańca Współczesnego BRAX pod kierunkiem i w choreografii p. Beaty Rewolińskiej uświetnił na stadionie Polonii mecz żużlowy Polska kontra Reszta Świata.
Międzynarodowy Dzień Tańca w Pałacu Młodzieży
zdjęcia: Sandra Wróblewska
Sesja z okazji Roku Romantyzmu Polskiego
Wykład dr Marty Kładź-Kocot "Inne czytanie Balladyny". Wystąpienie dr. Dominika Wierskiego "Filmowe portrety artystów epoki romantyzmu"
Dziecięce igraszki
Gry i zabawy ruchowe dla dzieci z Ukrainy.
Młodzi XXI wieku
Konkurs dla uczniów szkół średnich na tekst pisany w języku niemieckim
W roku szkolnym 2021/2022 konkurs odbył się po raz dwudziesty, po raz kolejny pod honorowym patronatem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Temat jego tegorocznej edycji brzmiał: „Młodzi XXI wieku – refleksje o czasie”. Zadaniem uczestników było przygotowanie w języku niemieckim pracy, w której należało wyjaśnić swoje rozumienie słów kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: Czas to miłość”, a także odpowiedzieć na pytania o wartość czasu oraz sposób jego sensownego planowania i wykorzystywania. Prace oceniało jury w składzie: mgr Grażyna Ferenc, mgr Ewa Witkowska i o. dr hab. Marek Urban, prof. UPJP II w Krakowie.
Laureatami nagród zostali:
- I NAGRODA - PATRYCJA DZIDEK, Liceum Ogólnokształcące nr 4 – nauczyciel: p. Paweł Romanowski
- II NAGRODA - JAKUB SZELĄGOWSKI, Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego – nauczyciel: p. Grażyna Bogacz
- III NAGRODA - ARKADIUSZ DROZD, Liceum Ogólnokształcące nr 4 – nauczyciel: p. Grzegorz Mrzygłock
- czytaj więcej ...
„17 gramów miłości”
W ramach tegorocznej X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „17 gramów miłości”, zaproponowano młodzieży temat: „Tak daleko i Tak blisko”. Uczestnicy bardzo różnie zinterpretowali to hasło. Pisali o marzeniach i planach, które wydają się odległe, a zrealizowane stają się bliskie, o przyjaźni i więzi z kimś drogim, choć znajdującym się daleko; o pasjach, dzięki którym potrafimy łamać bariery czasu i przestrzeni. I wreszcie wzruszająca opowieść najmłodszego uczestnika o wielkim oczekiwaniu na tę najbliższą z osób – na mamę, która wyjechała daleko i o wielkim szczęściu z jej powrotu. Bardzo krótka, prosta historia, ale ile w niej szczerych dziecięcych uczuć ubranych w literacką szatę. Wszystkie tegoroczne prace miały bardzo osobisty charakter, odnosiły się do rzeczywistości i do spaw, którymi żyją młodzi autorzy i to był ich największy walor. Także zróżnicowane formy wypowiedzi pokazują możliwości warsztatowe uczniów uczestniczących w tegorocznym konkursie literackim dla dzieci z dysleksją. Jedna z dziewczynek przedstawiła oczekiwanie na udział w naszym konkursie jako odległy, wręcz niedościgły zamiar, który jednak stał się rzeczywistością. Liczymy, że w przyszłym roku kolejne osoby uznają za ważny cel napisanie pracy na konkurs „17 gramów miłości”, udowadniając że niemożliwe staje się faktem, a nawet sukcesem.
Juror Krystyna Bujak
I MIEJSCE Paulina Forc ze Starogardu Gdańskiego, opiekun – Aleksandra Miczek
II MIEJSCE nie przyznano
III MIEJSCE Stanisław Jendrzejewski Storogard Gdański, opiekun – Aleksandra Miczek
WYRÓŻNIENIE
- Wiktoria Molenda, Suskowola, opiekun - Agnieszka Olejarz
- Martyna Lewandowska, Bydgoscz, opiekun - Jolanta Nadolna
- Dawid Jendrzejewski, Starodard Gdański, opiekun – Aleksandra Miczek
Wystawa malarstwa Antoniny Hankiewicz i Julianny Kufel
Wyjątkowe debiutantki
Pokaźne grono młodych ludzi - przyjaciele, znajomi, młodzież artystyczna (fotograficy, plastycy), a przede wszystkim dumni i wzruszeni rodzice oraz dziadkowie towarzyszyli dwóm utalentowanym malarkom z grup twórczych pana Tomasza Karcza w wielkim wydarzeniu, jakim był wernisaż ich pierwszej wystawy, który odbył się w ostatni czwartek w pałacowej Galerii. Otwierając tę ekspozycję pan Tomasz Karcz powiedział, że prezentowane prace są na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie, a chociaż artystki różni wiele - wiek, ich osobowości twórcze, techniki artystyczne oraz plany i dążenia, to łączy je wielki talent, pasja i umiejętności warsztatowe. Tym wyjątkowym debiutantkom - Juliannie Kufel i Antoninie Zofii Hankiewicz ich nauczyciel wróży znakomitą przyszłość, wręcz karierę artystyczną. Zapamiętajmy te nazwiska, na pewno jeszcze je usłyszymy. Czytaj więcej
...
"Pałacowe spotkania z trzecim wymiarem"
W sobotę 2.04 odbyły się warsztaty matematyczno- informatyczne pod hasłem "Pałacowe spotkania z trzecim wymiarem". Uczestniczyły w nich dzieci i młodzież szkolna. Uczestnicy mieli okazję rozwijać swoją wyobraźnię przestrzenną poprzez konstruowanie przestrzennych kompozycji zbudowanych z klocków i odpowiednich komponentów manualnych oraz wirtualnych. Całe spotkanie poprowadziły panie Małgorzata Wojciechowska, która na co dzień w Pałacu prowadzi zajęcia z informatyki oraz Elżbieta Wilińska, która przygotowuje dzieci do konkursów matematycznych.
VIII Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs Młody Przyjaciel Bydgoszczy, cz. 1
W Pałacu Młodzieży odbył się pierwszy etap VIII Powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu "Młody Przyjaciel Bydgoszczy". Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: brązowa i srebrna odznaka Młodego Przyjaciela Bydgoszczy.
W konkursie wzięło udział 49 uczniów ze szkół podstawowych nr 2, 14,18, 20, 25 i 57. Uczestnicy rozpoznawali wyświetlane na dużym ekranie budowle (sakralne i świeckie), postacie zasłużonych bydgoszczan, pomniki oraz rzeźby i wodotryski. Odpowiedzi umieszczali na kartach pracy. Rywalizacja przebiegała w niezwykle sympatycznej atmosferze. Konkurs prowadziła dr Ewa Puls, zaś nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała przewodnicząca jury Renata Błaszczyk z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Wkrótce poznamy wyniki.
Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Biuro Kultury Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Wernisaż wystawy malarstwa Antoniny Hankiewicz i Julianny Kufel.
Wystawa będzie czynna od 31.03.2022 do 5.05.2022, w godz. 15.00-21.00 w Galerii Pałac (w dni robocze).
Pływanie rodzinne
W ostatnią niedzielę zimy w naszym basenie było bardzo wesoło, nasi goście z Ukrainy uczyli się i doskonalili pływanie.
Kolorowe budowle dla dużych i małych
Sobotnie, otwarte spotkanie dla najmłodszych.
Koncert "Piosenki to...."
Z udziałem m. In. Jacka Wójcickiego i Anny Jurksztowicz, prowadzony przez Andrzeja Poniedzielskiego Zaśpiewała w nim Julia Ziółkowska rockowych warsztatów wokalnych:):)
Weekend z Pałacem Młodzieży - zajęcia dla naszych gości z Ukrainy
W sobotę zaprosiliśmy na otwarte zajęcia naszych małych gości z Ukrainy. Były wielkie konstrukcje, muzykowanie no i oczywiście słodka niespodzianka.
Natomiast w minioną niedzielę w Pałacu Młodzieży odbyło się pływanie dla rodzin z Ukrainy. Kolejne spotkanie na basenie odbędzie się 20 marca o godzinie 10:00. W programie nauka i doskonalenie umiejętności pływania pod okiem trenerów oraz mnóstwo dobrej zabawy
„Karnawałowy korowód po Europie”
Impreza zorganizowana przez dział edukacyjny Pałacu Młodzieży. Jej uczestnicy poznali zwyczaje karnawałowe w krajach, których języków uczymy się w naszej placówce. Dzieci dowiedziały się o wielu ciekawych tradycjach, a przy okazji świetnie się bawiły.
Ferie 2022
"Listy do Świętego Mikołaja" w Klubie "Promyczek"?
Grudzień to zawsze radosny i twórczy czas w Klubie „Promyczek”. Nie inaczej było i w tym roku. Choć z powodu wiadomych okoliczności planowany świąteczny koncert i uroczysty finał „Listów do Świętego Mikołaja” został odwołany, to w dniach 17 - 21 grudnia na dzieci w „Promyczku” czekała niespodzianka. Uczniowie VIII LO w Bydgoszczy wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali dla dzieci przepiękne prezenty! Warto nadmienić, że w tym roku odbyła się już szesnasta edycja akcji „Listy do Świętego Mikołaja”. Serdecznie dziękujemy cudownym Pomocnikom Świętego Mikołaja z „Ósemki” za to, że znowu przyczynili się do spełnienia najskrytszych marzeń dzieci z „Promyczka”. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Katarzyny Cegielskiej, która nieustannie inspiruje chęcią czynienia dobra swoich uczniów i innych nauczycieli.
Za wieloletnią współpracę i nieustanną gotowość do niesienia pomocy serdecznie dziękujemy wspaniałej ekipie z VIII LO!
Koncert pieśni patriotycznych
Lila Laskowska z rockowych warsztatów wokalnych zaśpiewała w koncercie pieśni patriotycznych w siedzibie IPN w Bydgoszczy.
Nagroda Rady Rodziców dla zespołów Brax
16.06.2021 Konkurs poetycki "Jednego wiersza"
Konkurs Jednego wiersza adresowany do młodych, którzy zapragnęli wyrazić swoje uczucia, zachwyty, wrażenia, marzenia, spojrzenie na ludzi i świat w słowie poetyckim, już zakończony. Wszystkie nadesłane prace były bardzo ciekawe – wiele mówiły o autorach, o ich wrażliwości i warsztacie literackim. Zadanie nie było łatwe, ale uczestnicy konkursu pokazali, że ta forma wypowiedzi nie jest im obca, że czytają poezję (inspiracje widoczne były w stylizacjach i twórczym wykorzystaniu form i motywów oraz umiejętnym stosowaniu środków wyrazu), mają bogate wnętrza i świat przeżyć. Zwłaszcza młodsi autorzy w grupie kl. IV-VI nadesłali bardzo dobre utwory. Potrafili wykreować za pomocą środków wyrazu zróżnicowane nastroje, nie brakowało w ich tekstach humoru, ale także prawdy o ich życiu, o małych i wielkich radościach, także o smutkach, o tym, co ich boli. Pisali o rodzeństwie, problemach nastolatków, małych radościach, o nastroju ulotnych sytuacji, o kotku czy papudze. Nie zabrakło też klasyki słowa poetyckiego, czyli wierszy o miłości, samotności , a nawet o… życiu.
Oczywiście, były teksty bardziej dojrzałe myślowo i formalnie, i małe bezpretensjonalne formy. Liczył się autentyzm, oryginalność, sprawność warsztatowa i ciekawy, poruszający przekaz. Jury z satysfakcją i radością stwierdziło podczas obrad, że ta trudna i zdawałoby się mniej popularna w niepoetyckich czasach forma wypowiedzi ma się dobrze. Może dzieje się tak dlatego, że młodzi ludzie nie zawsze mają osobę, której mogą się zwierzyć, szczerze powiedzieć, co czują, co ich cieszy, co niepokoi, czego nie rozumieją. Niekiedy drobiazg – jakaś rzecz, czyjeś słowo lub jego brak, przyjazne zwierzątko, smak czy wspomnienie minionych chwil, migawki wakacyjnych przeżyć albo marzenie o czymś lub o kimś leżą im na sercu, a niewypowiedziane głośno stają się tematem wiersza.
Właśnie takie utwory – zróżnicowane tematycznie i artystycznie, ale wszystkie prawdziwe, niekiedy nawet poruszające – trafiły na tegoroczny konkurs. Ich autorzy to myślący, czujący i bacznie obserwujący świat ludzie. Gdyby jednym zdaniem chcieć podsumować ten turniej poetycki, trzeba powiedzieć, że liryka młodych ma się dobrze. Może dlatego, że coraz bardziej wszyscy tęsknimy za refleksją, za mową serca, za własną, niepowtarzalną wypowiedzią, która jest właśnie poezją. Trafnie jej istotę ujął Robert Frost: „Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa”. Warto być poetą, choćby jednego wiersza.
Protokół Jury konkursu poetyckiego
JEDNEGO WIERSZA
dla uczniów kl. IV-VI i VII-VIII SP
Jury w składzie: Krystyna Bujak, Luiza Kubowicz-Dorosz, dr Dominik Wierski po zapoznaniu się z 18 pracami uczestników konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody:
W kategorii kl. IV-VI SP
I miejsce:
Mikołaj Mrozowski ze Szkoły Podstawowej nr 31, kl. VI
II miejsce:
Zuzanna Szczepańska ze Szkoły Podstawowej nr 31, kl. VI
III miejsce ex aequo:
Michalina Koczorowska ze Szkoły Podstawowej nr 60, kl. IV
Zuzanna Majczyk ze Szkoły Podstawowej nr 60, kl. IV
Wyróżnienia:
Urszula Nowakowska ze Szkoły Podstawowej nr 57, kl. IV
Sara Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 60, kl. IV
Bartosz Majchrzak ze Szkoły Podstawowej w Osielsku, kl. IV
W kategorii kl. VII-VIII SP
I miejsca nie przyznano
II miejsce:
Weronika Gawrych ze Szkoły Podstawowej nr 57, kl. VIII
III miejsce:
Anna Sójka ze Szkoły Podstawowej w Osielsku, kl. VIII
Wyróżnienie:
Maria Krajewska ze Szkoły Podstawowej nr 47, kl. VIII
a także dodatkowe Wyróżnienie dla Artura Rzhevskyiego ze Szkoły Podstawowej nr 37, kl. IV za polszczyznę w poetyckim kształcie.
Gratulujemy!
Nagrody można odbierać w dniach od 17 do 25 czerwca 2021 w pok. 111 Pałacu Młodzieży od poniedziałku do środy w godzinach 11.00-16.00, a w czwartek i piątek - 11.00-15.00