Mali artyści na wielkiej scenie
to spotkania teatralne dla dzieci, które mają za zadanie upowszechnić teatr, a także ukazać talent i pasje dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Podczas comiesięcznych spotkań młodzi aktorzy z Bydgoszczy i województwa prezentują swoim rówieśnikom przedstawienia teatralne, przygotowane podczas zajęć przedszkolnych, na lekcji czy kółku teatralnym.
Zabawa w teatr ma nie tylko uczyć, ale i wychowywać. Podczas spotkań dzieci grają dla dzieci, wzajemnie się obserwując i oceniając. Spotkania są niezwykłym wydarzeniem, bowiem występ na prawdziwej scenie, w świetle reflektorów, w sali wypełnionej publicznością dostarcza ogromnych przeżyć i emocji. Często młodzi aktorzy z powodzeniem wcielają się w postać Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, pięknej Księżniczki, złej Czarownicy czy rówieśnika z klasy lub podwórka. Mają okazję zaprezentować w pełni swój talent aktorski. Spotkania teatralne to również wprowadzenie dzieci w tajemniczy świat teatru. To szeroko rozumiana edukacja teatralna, dzięki której odbiorcy zapoznają się z podstawowymi terminami i gatunkami teatralnymi.
Przeprowadzane pogadanki mają wyjaśnić, kto to jest aktor, reżyser, scenarzysta, czym jest rekwizyt, garderoba, kostium. Projekt ma wpływ na kształtowanie wrażliwości wśród dzieci. Zarówno te występujące, jak i stanowiące widownię po spektaklach rozmawiają o swoich wrażeniach i o tym, jak odebrały zaprezentowane w nim problemy. Dzięki temu potrafią odróżnić dobro od zła, pozytywnego od negatywnego bohatera, wskazują, jak należy postępować w domu, przedszkolu, szkole czy na podwórku, jak odnosić się do rodziców, koleżanki czy kolegi. Spotkania mają za zadanie uczyć szacunku do drugiego człowieka.
Koordynator: Luiza Kubowicz-Dorosz, tel. 52 321 00 81, wew. 326
19.11.2024
Podczas spotkania z cyklu „Mali artyści na wielkiej scenie" publiczność obejrzała spektakl „Baśń o rybaku i złotej rybce” w wykonaniu Teatrzyku „Witrażyk” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 4. Przedstawienie przygotowały panie Wioleta Górska-Nowik i Marta Twardzińska. W drugiej części spotkania dzieci wzięły udział w zabawie w teatr, którą prowadziła pani Wioleta Górska-Nowik.
Dzieci rozmawiały o teatrze w ramach „Abc teatru”, zapoznały się z terminologią teatralną: aktor, scena, kurtyna, rekwizyt. Publiczność stanowiły dzieci z bydgoskich przedszkoli. Młodzi miłośnicy teatru reagowali bardzo spontanicznie i żywiołowo, chętnie uczestniczyli w rozmowach po spektaklach, a także w przygotowanych zabawach.
Impreza wyróżniona Bydgoskim Grantem Oświatowym.
15.03.2024
15 marca 2024 w Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie pn.„Mali artyści na wielkiej scenie". Tym razem talent, umiejętności aktorskie i pasje na pałacowej scenie zaprezentowały dwie grupy: Teatr Świetlica Niemcz z Gminnego Ośrodka Kultury w Osielsku. instruktor: Katarzyna Radajewicz-Kuropatwińska, który zaprezentował spektakl „Wojna liczb” i Teatr „Witrynka” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, który przedstawił spektakl pt. „Idzie Grześ…”.
Podczas wydarzenia dzieci na widowni rozmawiały o teatrze, a także aktywnie uczestniczyły w przygotowanych zabawach muzycznych i tanecznych. Wcieliły się w orkiestrę, tańczyły z ulubionymi postaciami z bajek i bardzo dobrze się bawiły.
Przedsięwzięcie jest wyróżnione Bydgoskim Grantem Oświatowym.
23.11.2022
23 listopada 2022 roku w Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie artystyczne pn. „Mali artyści na wielkiej scenie". Tym razem talent, umiejętności aktorskie i pasje na pałacowej scenie zaprezentowały dwie grupy – młodsza i starsza pn. BAJDURKI Z DWÓJKI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi działające pod kierunkiem pani Ewy Kwasigroch i Hanny Oler. „Bajka nowa, prostokątna i kwadratowa”, a także „Wróżka Brudasówka” to spektakle, które zostały bardzo przychylnie przyjęte przez dziecięcą publiczność. Przedsięwzięcie uatrakcyjnił występ Zespołu Tańca Wspólczesnego „Brax” z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, działający pod kierunkiem Beaty Rewolińskiej, który zaprezentował układ ”PoczytajMY”. Na naszej scenie mogliśmy również obejrzeć duet tancerek z Zespołu „Brax” w składzie Ewa Szulc i Julia Heigelman i przygotowaną choreografię pt. „Tęsknię”.
Podczas wydarzenia dzieci na widowni rozmawiały o teatrze, a także aktywnie uczestniczyły w przygotowanych zabawach muzycznych i tanecznych. Wcieliły się w orkiestrę, tańczyły z ulubionymi postaciami z bajek i bardzo dobrze się bawiły.
Przedsięwzięcie jest wyróżnione Bydgoskim Grantem Oświatowym.