Przedszkolaki w świecie literatury, sztuki i nauki

17.05.2023

17 maja Pałac Młodzieży gościł dzieci z bydgoskich przedszkoli na imprezie z cyklu „ Przedszkolaki w świecie literatury, sztuki i nauki”. Tym razem stawiły się maluchy z „Misiolandii” , „Ludzikowa” i „Tęczy”, by wspólną zabawę połączyć z wejściem w świat nauki. Celem spotkania było włączenie się w obchody ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA, a konkretnie przybliżenie osoby i dzieła naszego wybitnego astronoma. Przewodnikiem był pan Artur Wrembel- pasjonat i znawca astronomii, który zaprosił milusińskich w bardzo ciekawą podróż w ramach zajęć:Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…- poznajemy tajemnice kosmosu z Mikołajem Kopernikiem” Opowiedział im wiele ciekawych historii z życia tego znakomitego Polaka- astronoma, lekarza, ekonomisty, kartografa, człowieka wielu talentów, a przede wszystkim odkrywcy faktu, że nasza planeta kreci się wokół Słońca. Pokazał też model astrolabium, lunety ( których nie było jeszcze w czasach Kopernika, o czym przedszkolaki wiedziały), a także faksimile dzieła Kopernika „ O obrotach sfer niebieskich”. Okazało się , że dzieci znały sporo faktów na temat Mikołaja Kopernika, gdyż w przedszkolach też już świętowały jego 550.urodziny. Bardzo pięknie przygotowały się do naszego spotkania, zadawały dużo pytań oraz same znały odpowiedzi na niektóre zadawane przez pana Artura Wrembla pytania. Podczas wirtualnego spaceru po naszej galaktyce dzieci dowiedziały się sporo ciekawostek, między innymi o układzie gwiazd na niebie w dniu spotkania, o gwiazdozbiorach, ich nazwach. W domu miały sprawdzić według otrzymanych wskazówek, które gwiazdy będą widoczne wieczorem na firmamecie.
Tradycyjnie przedszkolaki włączyły się twórczo w przebieg imprezy. Tym razem dzieci z przedszkola „Tęcza” namalowały obrazy planet Układu Słonecznego, które zostały wyeksponowane w Pałacu Młodzieży na towarzyszącej imprezie wystawie. Ponadto wszystkie dzieci przygotowały i wspólnie wykonały piosenkę  ”Ufoludki” oraz ”Lot w kosmos” z pięknie wykonanymi wspaniałymi rakietami.
Najważniejsze, że postać wielkiego Polaka, którego portrety oraz słynny obraz Jana Matejki towarzyszyły całemu spotkaniu, stała się bliższa jego uczestnikom. Dowiedzieli się oni również, jakie znaczenie dla współczesnego poznawania zagadek wszechświata miało dziejowe odkrycie naszego Rodaka.

Z okazji ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA najmłodsi goście imprez pałacowych spędzą czas na poznawaniu tajemnic wszechświata i roli Mikołaja Kopernika w ich odkrywaniu. Przewodnikiem po kosmosie będzie pasjonat astronomii pan Artur Wrembel, który pokaże dzieciom obraz naszej Galaktyki, a także przyrządy, jakimi posługiwał się nasz wybitny uczony doby renesansu. Będą też inne niespodzianki. Przedszkolaki, jak zawsze,  włączą się  w tworzenie kształtu imprezy, przygotowując  występy „ufoludków”  oraz tradycyjne ilustrując w formie plastycznej swoje przeżycia i to, czego się dowiedziały.
Spotkanie z cyklu PRZEDSZKOLAKI W ŚWIECIE SZTUKI, LITERATURY I NAUKI zatytułowane: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…- poznajemy zagadki kosmosu z Mikołajem  Kopernikiem.”  odbędzie się 17 maja 2023 roku o godz. 10. 00 w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży.